Достапни линкови

Пакистанскиот премиер Гилани на суд


Јусуф Гилани
Врховниот суд на Пакистан денеска нареди премиерот Јусуф Гилани да се појави пред суд в четврток за да објасни зошто не ја испочиувал пресудата да отвори корупциска истрага против претседателот Асиф Али Зардари. Денешната одлука значи дека Гилани би можело да биде казнет што ќе значи и негово отповикување од функцијата. Врховниот суд бараше повторно отворање истрага за курупциски зделки на Зардари, но владата го отфрли тоа со објаснување дека тој имал имунитет.
XS
SM
MD
LG