Достапни линкови

Нова рунда преговори за името во Њујорк


Метју Нимиц
Специјалниот посредник на Обединетите нации во решавањето на спорот со името помеѓу Македонија Грција Метју Нимиц денеска и утре се среќава со претставниците на двете страни, преговарачите Зоран Јолевски и Адамантиос Василакис. Посредникот Нимиц прво ќе се сретне поединечно со секој од претставниците и според најавите, ќе се обиде да изнајде заеднички прифатлив пристап да им се даде нов импулс на разговорите и да се направи значаен прогрес кон решавање на спорот со името.
XS
SM
MD
LG