Достапни линкови

Хрватска одбележува 20 години од меѓународното признавање


Хрватска денеска одбележува 20 години од меѓународното признавање. Централната прослава ќе се одржи на централниот плоштад во Загреб, на која ќе присуствува државниот врв на Хрватска.

На денешен ден, во 1992 година Хрватска беше признаена од Белгија, Бугарија, Велика Британија, Данска, Малта, Австрија, Швајцарија, Холандија, Унгарија, Норвешка, Полска, Италија, Канада, Австралија, Франција, Финска и Шведска.

Пред тоа Хрватска беше признаена од Ватикан, Германија, Исланд, Естонија, Литванија, Летонија, Словенија, Украина и Сан Марино.
XS
SM
MD
LG