Достапни линкови

Претседателски и парламентарни избори на Тајван


На Тајван денеска се одржуваат претседателски и парламентарни избори на кои право на глас имаат 18,1 милион жители.
Главни против кандидати за претседателската функција се про кинескиот лидер Ма Џинг Џеу и неговиот предизвикувач Тсаи Инг Вен.
Клучни теми се односите со Кина која не ја признава незавосноста на островот.
XS
SM
MD
LG