Достапни линкови

Жбогар и официјално претставник на ЕУ на Косово


Самуел Жбогар
Поранешниот словенечки министер за надворешни работи Самуел Жбогар денеска е именуван за специјален претставник на ЕУ во Приштина, соопштено е во седиштето на ЕУ. Жбогар кон крајот на минатата година беше именуван за амбасадор на ЕУ во Приштина, а со денешната одлука доби уште една функција.Со ова Словенија првпат од нејзиното членство во ЕУ добива значајно место во европската надворешно политичка служба.
XS
SM
MD
LG