Достапни линкови

Јахјага повика да не се блокираат граничните премини на Косово


Претседателката на Косово Атифете Јахјага денеска изрази загриженост од блокадата на границата што за утре ја најави движењето Самопределување и ги повика граѓаните да не ги блокираат патиштата и граничните премини. На Косово му е потребно отворање на границите и добри односи со сите соседи, изјави Јахјага. Движењето Самопределување ги повика граѓаните на Косово утре да ги блокираат премините Мердаре и Бела земја кон Србија, бидејки косовската влада не ги спровела заклучоците на парламентот за реципроцитет во политичките, економските и трговските односи со Србија.
XS
SM
MD
LG