Достапни линкови

Русија не се согласува со Западот во пристапот кон Сирија


Генадиј Гатилов
Русија смета дека владата на претседателот Башар Ал Асад е стабилизирачки фактор во Сирија и оти промовира промени на мирен начин. Рускиот заменик министер за надворешни работи Генадиј Гатилов изјави денеска во Москва дека западниот пристап кон решавањето на кризата во Сирија е различен од рускиот, бидејки целта на Западот била соборување на режимот на Асад. Русија, за насилствата во Сирија, бара иста осуда и за властите и за анти-владините демонстранти.
XS
SM
MD
LG