Достапни линкови

Руската сонда Фобос Грунт ќе падне во Атлантикот


Фобос Грунт
Остатоците од руската вселенска сонда Фобос Грунт која по лансирањето кон Марс остана во орбитата на Земјата в недела ќе паднат во Атлантикот, а не во Индискиот океан како што претходно беше најавено. Ова денеска во Москва го изјави претставник на Руската вселенска агенција. Сондата беше неуспешно лансирана на 9 ноември минатата година и е еден од петте неуспешни проекти на руската вселенска агенција во минатата година.
XS
SM
MD
LG