Достапни линкови

САД ќе повлечат две бригади од Европа


Пентагон ќе повлече два бригадирни борбени тимови од Европа како дел од напорите за заштеда на 487 билиони долари во наредната деценија. Американскиот секретар за одбрана Леон Панета изјави дека двата бригадирни борбени тимови ќе бидат заменети со ротациони единици.
Еден бригаден борбен тим има околу 3.000 до 5.000 членови.
XS
SM
MD
LG