Достапни линкови

Иранскиот претседател Ахмадинеџад во посета на Еквадор


Иранскиот претседател Махмуд Ахамдинеџад
Иранскиот претседател Махмуд Ахамдинеџад е во посета на Еквадор, каде ќе се сретне со неговиот колега Рафаел Кореа со што ќе биде заокружена неговата турнеја низ Латинска Америка. Ахмадинеџад ги посети и Куба, Никарагва и Венецуела, каде лидерите му изразија поддршка за нукеларната програма на Иран.
Сите четири земји од Латинска Америка имаат затегнати односи со САД и во изминатиов период биле во посета на Техеран со цел зголемување на билатералните и бизнис врски.
XS
SM
MD
LG