Достапни линкови

САД - истрага за „мокрењето“ врз мртви талибанци


Afghanistan - undated YouTube video shows what is believed to be U.S. Marines urinating on the bodies of dead Taliban soldiers in Afghanistan
Војската на САД го истражува случајот со видеото на кое се снимани маринци како мократ врз мртви тела на талибански борци.
Засега, како што е соопштено се работи врз утврдување на автентичноста на видеото кое се појави на Јутјуб.
Според Пентагон, таквите чинови не се вредности на американските маринци. Портпарол на талибанците тоа го нарече варварски чин.
XS
SM
MD
LG