Достапни линкови

Германската економија во последниот квартал во минус 0,25%


Германската економија бележи минус 0,25 насто во последниот квартал од минатата година, соопшти денеска државното биро за статистика. Бруто Домашниот Производ на Германија во 2011-та година пораснал за 3 насто, но најголемиот дел растот е регистриран во првите 6 месеци од годинава.
Забавувањето на германската економија е последица на должничката криза во евро-зоната, но повеќето аналитичари сметаат дека Германија нема да влезе во рецесија.
XS
SM
MD
LG