Достапни линкови

Во Туркменистан ќе можат да се формираат партии


Парламентот на Туркменистан го усвои законот со кој се овозможува формирање нови политички партии. До ова доаѓа само неколку дена откако претседателот Гурбангули Бердимухамедов вети дека ќе овозможи повеќепартиски систем во земјата. Во Турменистан моментално има само една политичка партија.
XS
SM
MD
LG