Достапни линкови

Ријалот падна за 20 отсто во однос на доларот


Менувачница во Техеран.
Иранската државна валута, ријалот, падна за 20 отсто во однос на американскиот долар изминатава недела и покрај интервенциите од Централната банка, откако поради новите американски санкции Иранците почнаа да ги менуваат ријалите за поцврста валута.

Стапката на инфлација во Иран е повисока од 20 отсто.

Некои Иранци се жалат дека не можат да пратат СМС-порака што го содржи зборот долар, но власта негира дека ги филтрира пораките за мобилен телефон.
XS
SM
MD
LG