Достапни линкови

Убиени најмалку 60 талибански бунтовници во Авганистан


Архивска фотографија: Талибанци го предаваат оружјето, откако решија да им се предадат на авганистанските владини сили во Херат на 5 јануари 2012 година.
Најмалку 60 талибански бунтовници биле убиени, а повеќе од 100 се ранети во заедничка операција на авганистанските и странските сили во северниот дел на Авганистан, соопштува тамошната полиција. Тие велат дека меѓу убиените бунтовници имало и странци. Во денешното соопштение на НАТО се прецизира дека во текот на акцијата што била изведена вчера биле заробени уште 30 талибанци.
XS
SM
MD
LG