Достапни линкови

Ердоган: религиозна, секташка и расна граѓанска војна се случува во Сирија


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган предупреди дека „религиозна, секташка и расна граѓанска војна” се случува во Сирија, додавајки дека Турција мора да превземе лидерска иницијатива за разрешување на на ситуацијата. На прес конференција Ердоган го обвини режимот на претседателот Башар Ал Асад за „безмилосно убивање” на сиријскиот народ. Тој додаде дека Турција мора да игра клучна улога бидејки, според Ердоган, граѓанска војна во Сирија претставува закана за Турција.
XS
SM
MD
LG