Достапни линкови

Али Хамнеи - Иран нема да го смени нуклеарниот курс поради санкциите


Сателитска снимка на постројката за збогатување ураниум Натанц.
Натамошни санкции од Западот нема да го натераат Иран да го смени својот нуклеарен курс, изјави иранскиот врховен лидер, ајатолахот Али Хамнеи во говорот што денеска беше пренесуван на државната телевизија.

Вашингтон и сојузниците тврдат дека иранската нуклеарна програма служи за развој на атомско оружје. САД и ЕУ неодамна го проширија санкциите против Иран.

Техеран негира дека развива нуклеарно оружје, но одбива да запре со збогатувањето ураниум.
XS
SM
MD
LG