Достапни линкови

Меркел и Саркози ќе разговараат за кризата во евро-зоната


Германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Берлин се состанува со францускиот претседател Никола Саркози за да ги разгледаат мерките за заострување на буџетската дисциплина во ЕУ. Нејзиниот состанок со британскиот премиер Дејвид Камерон е закажан за 18 ти февруари. Синоќа премиерот на Италија Марио Монти рече дека ќе настојува за време на посетата на Берлин в среда да и покаже на германската канцеларка Меркел дека Германија има корист од единствениот пазар и од еврото.
XS
SM
MD
LG