Достапни линкови

Димас - Брзо решение за името е во рацете на Груевски


Грчкиот министер за надворешни работи Ставрос Димас.
Грчкиот министер за надворешни работи Ставрос Димас во интервју за денешното издание на весникот „То Вима“ изјави дека Грција го поддржува активирањето на преговарачкиот процес и оти во рацете на премиерот Никола Груевски е брзо изнаоѓање на решение за спорот за името што се води меѓу двете земји.

„Грчката страна е подготвена и го поддржува активирањето на преговарачкиот процес. Не се плашиме од решение, туку го бараме. Сакаме да видиме дека соседната земја напредува во процесот на интеграциите кон ЕУ и НАТО. Во рацете на Груевски е брзо да најде решение. Наместо да бара или создава изговори за да ја обвини Грција, подобро е да се фокусира на преговорите за изнаоѓање решение за доброто на двете земји“, вели Димас запрашан дали грчката страна е подготвена да влезе во преговори со Македонија за името, односно дали стравува од притисок во пресрет на самитот на НАТО закажан за мај.
XS
SM
MD
LG