Достапни линкови

Претседателот на Нигерија повика на смирување на меѓуверските тензии


Претседателот на Нигерија Гудлак Џонатан.
Претседателот на Нигерија Гудлак Џонатан повика на смирување по серијата крвави напади врз христијаните за кои се сомничат исламистичките милитанти. Џонатан вети битка против тероризмот.

Неговата реакција доаѓа, откако во серија напади, влкучително и врз цркви, загинаа повеќе од 30 христијани, а стотици христијани го напуштаат северниот дел на земјата.

Исламистичката организација Боко Харам ги предупреди христијаните да го напуштат доминантно муслиманскиот север на земјата.
XS
SM
MD
LG