Достапни линкови

Иран почна вежби на војската во близина со Авганистан


Иран денеска почна воени вежби во близина на границата со Авганистан.Агенциите јавија дека маневрите на копнените сили се изведуваат на околу 60 километри од Авганистан и имаат цел да се подобри безбедноста долж иранските граници.Претходно имаше вежби и во Персискиот залив што предизвика зголемување на тензиите со САД, неколку дена откако претседателот Барак Обама одобри санкции кои имаат цел другите држави да престанат да купуваат енергенси од Иран.
XS
SM
MD
LG