Достапни линкови

Сирија ги погребува жрвтвите од терористичкот напад


as Abdel Jabbar Zaarur, eportedly killed in Homs, 03Jan2012
Во Сирија денеска се погребуваат 26 те луѓе кои беа убиени во самоубиствениот бомбашки напад во Дамаск, којшто сириските власти го нарекоа терористички чин.Дамаск обвинува дека зад нападот стојат терористи, додека опозицијата смета дека владата стои зад експлозијата со цел истата да им ја подметне на нејзините политички ривали. До експлозијата дојде во ситуација кога во таа земја има набљудувачи од Арапската лига кои мониторираат дали режимот на сирискиот претседател Башар Ал Асад ќе стави крај на насилствата врз демонстрантите.
XS
SM
MD
LG