Достапни линкови

Авганистанска комисија обвинува дека американци малтретирале затвореници


Herat, 05Jan2012
Авганистанската истражувачка комисија ја обвини војската на САД дека нејзини претставници малтретирале затвореници во затворот Баграм во предградието на Кабул.Претставникот на Комисијата Гул Рахман Казаи на пресс конференција во Кабул кажа дека затворениците се пожалиле поради лошите услови во затворот и смрзнувачките теператури.Комисијата која ја одобри претседателот Хамид Карзаи побара да бидат разгледани сите обвинувања од американските официјални претставници.
XS
SM
MD
LG