Достапни линкови

САД: Не е време за унапаредување на односите со Иран


Вашингтон ги предупреди земјите од Латинска Америка да не ги унапредуваат односите со Иран. Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџат во наредната недела е предвидено да ги посети Венецуела, Никарагва, Куба и Еквадор. По повод оваа турнеја на Ахмадинеџат, портпаролката на Стејт Департментот, Викторија Нуланд порача дека на сите земји во светот треба да им е јасно оти сега не е време за унapредување на безбедносните, економските и каков било друг вид односи со Иран.
XS
SM
MD
LG