Достапни линкови

Американците спасија од пирати 13 иранци


Arabian Sea-- (Jan. 5, 2012) The guided-missile destroyer USS Kidd (DDG 100) responds to a distress call from the master of the Iranian-flagged fishing dhow Al Molai, who claimed he was being held captive by pirates. Kidd's visit
Пентагон соопшти дека американската морнарица спасила 13 ирански морнари кои биле држени од пирати во северниот дел на Арабиско море.
Иранците се на пат дома, а американците заробиле и 15 пирати за кои се верува дека се сомалијци.
Воениот брод кој ги спаси иранците е дел од флотилата за која Иран предупреди да не се враќа во Ормузскиот теснец.
XS
SM
MD
LG