Достапни линкови

НовИ позитивни податоци за економијата на САД


U.S. -- A trader works the floor of the New York Stock Exchange after the Fed board rate decision was announced, New York City, 18Mar2008
Денеска беше соопштена уште една рунда позитивни податоци за економската ситуација во САД кои беа очекувани. Имено невработеноста падна на 8,5 насто од ноемвриските 8,7 проценти.
Тоа се најдобри податоци од Ноември 2009.
Сепак поради тоа што ова не беше изненадување американските акции забележаа пад а цената на нафтата се прилагоди на доларот.
Од друга страна, доларот порасна во однос на еврото на најголемо ниво во изминативе 16 месеци.
XS
SM
MD
LG