Достапни линкови

Членови на „Самоопределување“ планирале да го спречат влезот на Тадиќ на Косово


Serbia -- President Boris Tadic gestures during a news conference to sum up the achievements and failures of Serbia in 2011 in Belgrade, 30Dec2011
Косовската полиција уапси денеска на патот Приштина-Подуево осуммина активисти на движењето „Самоопределување“, кои планирале да спречат влез на претседателот на Србија Борис Тадиќ на Косово.
Портпаролот на косовската полиција Баки Крељани рече дека полицијата на магистралниот пат Приштина-Подуево запрела едно комби во кое имало 30 стари автомобилски гуми и дека уапсила осум луѓе.
Тој рече дека граѓани во околината на Пеќ протестирааt поради доаѓањето на Тадиќ во манастирот Високи Дечани, каде ќе присуствува на прославата на Божик.
XS
SM
MD
LG