Достапни линкови

Албанското обвинителство побара затвор за екс премиерот Мета


Илир Мета
Албанското обвинителство побара две години затвор за поранешниот премиер на Албанија Илир Мета кој е обвинет за корупција, односно дека се обидел да изврши влијание за државен тендер за изградба на хидроцентрала. Оставката на Мета во јануари минатата година предизвика напнатост и протести на опозицијата, во кои загинаа четири лица. Се очекува судот да донесе одлука за случајот кон крајот на месецов.
XS
SM
MD
LG