Достапни линкови

Кина ја поздрави новата американска воена стратегија


Кинеската државна агенција Хсинхуа ја поздрави новата американска воена стратегија која предвидува поголемо присуство во Азија, но само под услов таа да биде насочена кон мирот. Претседателот Барак Обама синоќа објави нова стратегија со цел поголемо штедење и фокусирање врз азиско пацифичкиот регион. ,,Улогата на САД, ако е позитивна и без размислувања од Студенета војна ќе биде од полза не само за регионалната стабилност, туку и за доброто на Кина,, оценува Хсинхуа.
XS
SM
MD
LG