Достапни линкови

САД ги осудија бомбашките напади во Ирак


Багдад, 05.01.2012.
Соединетите држави го осудија најновиот бран бомбашки напади против шиитите во Ирак во кои загинале над 70 луѓе додека повеќе од 100 биле ранети. Портпаролката на Стејт департментот Викторија Нуланд оцени дека станува збор за очајники обиди на оние што сакаат да ги вратат стрелките на часовникот. Иако никој не је презеде одговорноста за нападите во шиитскиот дел на Багдад, се сомнева дека зад нив стојат сунитски милитанти поврзани со Ал Каеда.
XS
SM
MD
LG