Достапни линкови

Турција ќе купува нови воени авиони и хелихоптери


Американски воен авион Ф-35.
Турската влада соопшти дека ќе нарача два американски стелт борбени авиони Ф-35А како и 10 набљудувачки беспилотни летала од турско производство. Владата соопшти дека ќе почне преговори и за набавка на 15 хелихоптери за полицијата. Најавата доаѓа по состанокот на воената индустрија со кој претседаваше премиерот Реџеп Таип Ердоган.

Авионите и беспилотните летала веројатно ќе бидат употребени во борбата со курдските бунтовници.
XS
SM
MD
LG