Достапни линкови

Двајца Британци уапсени за шверц со оружје во Авганистан


Уапсените Британци во Авганистан.
Двајца Британци биле уапсени во Авганистан со 30 автоматски пушки Калашников и се обвинети за шверц со оружје, соопшти портпаролот на авганистанската влада. Тие рекле дека работат за фирма за обезбедување, која по тоа била распуштена.

Односите меѓу авганистанските власти и приватните фирми за обезбедување се влошуваат во последните неколку години. Претседателот Хамид Карзаи ги обвини обезбедувачите дека го кршат законот и им ја земаат работата на Авагнистанците.
XS
SM
MD
LG