Достапни линкови

Нови обвинувања за корупција против Ехуд Олмерт


Против поранешниот израелски премиер Ехуд Олмерт е покренато обвинение за корупција, односно за барање поткуп во врска со серија градежни проекти. Обвинувањата се однесуваат на периодот додека Олмерт бил градоначелник на Ерусалим, пред да стане премиер во 2006-та година. Олмерт во 2009-та година си поднесе оставка на премиерската функција, исто така поради обвинувања за корупција, но за други дела.
XS
SM
MD
LG