Достапни линкови

Рускиот опозициски лидер Удалцов пуштен на слобода


Протести за подршка на рускиот опозициски лидер Сергеј Удалцов
Рускиот опозициски лидер Сергеј Удалцов бил вчера ослободен од затворот во Москва. Тој беше уапсен на 4 декември во минатата година по парламентарните избори кои ги предизвикаа најмасовните протести во Русија од колапсот на комунизмот.
Удалцов ги повика неговите приврзаници да ја продолжат борбата против премиерот Владимир Путин . Опозицијата планира нов протест на 4 февруари.
XS
SM
MD
LG