Достапни линкови

Погребана урната со пепелта на Хавел


Брод со цвеќиња и венци во често на поранешниот чешки претседател Вацлав Хавел неколку дена пловеше низ земјата.
Урната во која е положена пепелта на поранешниот чешки претседател Вацлав Хавел денеска беше погребана во семејната гробница на гробиштата Винохради во Прага на приватна семејна церемонија. Хавел почина на 18 декември на 75-годишна возраст.

Вацлав Хавел ја предводеше Кадифената револуција во која беше соборен комунизмот во Чехословачка во 1989 по што стана првиот демократски избран претседател на земјата. Од 1993 до 2003 година бешпе претседател на самостојна Чешка.
XS
SM
MD
LG