Достапни линкови

Масовна гробница пронајдена во северен Авганистан


Пронајдена масовна гробница во провинцијата Балх во Авганистан.
Авганистанските власти соопштија дека пронашле масовна гробница на северот на земјата во која имало најмалку 10 човечки скелети. Човечките останки ги пронашле градежни работници кои копале за изградба на паркинг во армиски комплекс во провинцијата Балх. Градежните работи се прекинати, а властите велат дека ќе им дозволат на форензичарите и на активистите за човекови права да ја истражат гробницата. На тоа место имало големи битки за време на граѓанската војна во земјата во деведесетите години.
XS
SM
MD
LG