Достапни линкови

Јадранка Косор ќе се кандидира за лидер на ХДЗ


Јадранка Косор
Поранешната премиерка и сегашен лидер на ХДЗ Јадранка Косор ќе се кандидира за претседател на партијата на претстојните партиски избори. Ова за Косор ќе бидат први избори за лидер на партијата, имајќи предвид дека на чело на ХДЗ во јули 2009 година ја постави Санадер кога се повлече од својата функција, кога немаше противкандидат, а Саборот на ХДЗ едногласно ја поддржа. Кандидатура најави и потпретседателот на партијата Дарко Милиновиќ, а како можни претенденти се спомнуваат и поранешните министри Иван Домагој Милошевиќ и Томислав Карамарко.
XS
SM
MD
LG