Достапни линкови

Нови санкции за Белорусија


од опозициските протести по повод 1 година од претседателските избори во Белорусија
Американскиот претседател Барак Обама потпиша указ за закон со кој се одредуваат нови санкции за Белорусија, по немирите кои настанаа после претседателските избори во земјата во 2010 година. Во Законот за демократија и човекови права во Белорусија се прошируваат визните и финансиски санкции за лица кои учествувале во насилното задушување на протестите кои настанаа поради реизборот на актуелниот претседател Александар Лукашенко. Со новиот закон се бара и американскиот Сенат да поднесува извештаи до Конгресот за продажбата на белоруско оружје и се повикува на откажување на плановите за одржување на светското првенство во хокеј на мраз во Минск.
XS
SM
MD
LG