Достапни линкови

Затвор за забрана за занимавање со политика за ќерката на Рафсанџани


Фаеза Хашеми Рафсанџани.
Ќерката на влијателниот поранешен ирански претседател Акбар Хашеми Рафсанџани, Фаеза, е осудена на шест месеци затвор и доби 5 години забрането да се занимава со политички и културни активности поради „антидржавна пропаганда“ за време на протестите против резултатите од претседателските избори во 2009 година, на кои претседателот Махмуд Ахмадинеџад беше реизбран на функцијата. Опозицијата тврдеше дека изборите биле лажирани во корист на Ахмадинеџад. Фаеза Хашеми Рафсанџани има 20 дена да се жали.
XS
SM
MD
LG