Достапни линкови

Турција ќе им исплати оштета на семејствата на убиените Курди


Реџеп Таип Ердоган
Турските власти на семејствата на 35-те курдски цивили, кои неодамна по грешка беа убиени во воздушен напад на турските воени сили во погранично подрачје меѓу Турција и северен Ирак, ќе им исплатат отштета.
Отштетата ќе биде исплатена за неколку дена.
Премиерот Реџеп Таип Ердоган изјави дека курдските сепаратисти ги користат истите патишта за пренесување на оружје и подготвување на напади и додаде дека „државата намерно не ги бомбардира своите граѓани“.
XS
SM
MD
LG