Достапни линкови

Арапска лига: продожуваат насилствата во Сирија


Демонстрации во сирискиот град Хомс
Сириските безбедносни сили и натаму убиваат антивладини демонстранти и покрај присуството на меѓународни посматрачи во таа земја, соопшти Арапската лига. Иако војската го повлече тешкото вооружување од градовите, снајперистите и натаму претставуваат голема закана, се вели во соопштението.
Околу 60 посматрачи на Арапската лига се обидуваат да ја утврдат вистинската состојба во Сирија, а поради продолжувањето на насилствата, Арапскиот парламент, советодавно тело на лигата, препорача нивно повлекување од оваа земја.
XS
SM
MD
LG