Достапни линкови

Венецуела ќе плаќа компензации за национализацијата


Според меѓународната арбитража, Венецуала треба да и исплати на американската компанија Ексон Мобил 908 милиони долари како компензација за потегот на претседателот Уго Чавез, кој во 2007-ма година изврши национализација на повеќе странските компании. Одлуката на арбитражата е обврзувачка, а засега нема коментар од Венецуела.
XS
SM
MD
LG