Достапни линкови

Иран ќе тестира ракети од долг дострел


Иран денеска ќе тестира две ракети со долг дострел. Ова тестирање се случува на последниот ден од поморските воени вежби во теснецот Ормуз и во водите на Заливот. Претходно биле тестирани ракети од среден дострел.
Овие вежби предизвикаа реакции од западниет земји кои го предупредија Иран да не го затвора теснецот кој е најважна поморска рута за транспорт на нафта.
XS
SM
MD
LG