Достапни линкови

Бог влезе во унгарскиот Устав


Унгарскиот премиер Виктор Орбан
Во Унгарија денеска стапи на сила новиот Устав и покрај критиките.
Уставот предвидува контроверзни реформи во централната банка, судството и изборниот закон.
Опозицијата го обвинува конзервативниот премиер Виктор Орбан дека е автократ. Европската унија предупреди дека новиот Устав не е во склад со европските закони, а Вашингтон изрази загриженост за демократијата во земјата.
Според новиот Устав земјата повеќе не се вика Република Унгарија, тука само Унгарија, а и Бог е воводен во Уставот со реченицата „нека бог ги благослови Унгарците.
XS
SM
MD
LG