Достапни линкови

ЕУ е отворена за разговори со Техеран


Главниот ирански преговарач за нуклеарната програма Саид Џалили.
ЕУ соопшти дека е отворена за разговори со Техеран, ако нема предуслови од иранска страна. Претходно ирански функционер рече дека главниот ирански преговарач за нуклеарната програма Саид Џалили наскоро ќе и пише на шефицата за надворешна политика на ЕУ Кетрин Ештон да изрази подготвеност за нови разговори. Преговорите за нуклеарната програма на Техеран сега се замрзнати.
XS
SM
MD
LG