Достапни линкови

Србија нема да пропадне ако остане без Косово


Српскиот заменик премиер и министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ.
Српскиот заменик премиер и министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ, изјави дека Србија нема да пропадне и да остане без Косово. На прашањето што е поважно ЕУ или Косово, Дачиќ изјавил дека најважна е Србија.

„Одиме во ЕУ заради Србија, и тоа само ако е во наш интерес“, изјави Дачиќ.

Според него, треба да се направат разграничувања на Косово бидејќи меѓународната заедница треба да прифати дека Србите не сакаат са живеат во независната држава Косово, исто како што и Србија прифати дека Албанците не сакаат да живеат во Србија.
XS
SM
MD
LG