Достапни линкови

Русија - Пожарот на нуклеарната подморница ставен под контрола


Официјални претствници на Русија соопштија дека пожарот кој траеше девет часа на руската подморница е ставен под контрола. Претходно беше објавено дека
Руската нуклерана подморница во бродоградилиштето на северот на Русија ја зафатил пожар но немало истекување радиоактивен материјал ниту повредени. Пожарот во нуклераната подморница Јекатеринбург се случил за време на поправката во бродоградилиштето Росљаково во областа Мурманск. Јекатеринбург е нуклеарна подморница која вообичаено има 16 нуклеарни балистички проектили.
XS
SM
MD
LG