Достапни линкови

Воени авиони од САД за Саудиска Арабија за 30 милијарди долари


Американски авион Ф-15.
САД ја потврдија продажбата на нови воени авиони во вредност од 30 милијарди долари на Саудиска Арабија. Белата куќа соопшти дека договорот предвидува производство на 84 нови Боинг Ф-15 авиони и надградба на постојните 70, како и муниција, резервни делови, обука, одржување и логистика. Договорот е дел од зделката во вредност од 60 милијарди долари што лани беше одобрена од Конгресот.
XS
SM
MD
LG