Достапни линкови

Во Кина убиени седуммина ,,терористи,,


Полицијата во кинеската западна автономна провинција Ујгур убиле седум луѓе за кои властите соопштија дека биле терористи. Според извештаите, до ова дошло откако полицијата се обидела да ослободи двајца заложници кои биле киднапирани во близина на градот Хотан. Притоа имало и неколкумина ранети. И киднаперите и киднапираните биле етнички ујгури. Станува збор за староседелци со муслиманска вера кои сакаат отцепување од Кина.
XS
SM
MD
LG