Достапни линкови

Поранешен кинески министер прозван за железничка несреќа


Кинеската влада соопшти дека грешки во дизајнот се причина за несреќата во која се урна брз воз во Јули, кога загинаа 40 лица. Во владиниот извештај се наведува дека поранешниот министер за транспорт е меѓу 54 службеници кои се сметаат за одговорни за инцидентот.
XS
SM
MD
LG